02-6666833 /  צרו קשר / Русский /العربية / עברית / English

עמותה ישראלית לחקר ומניעת מוות פתאומי בתינוקות

עמותה ישראלית לחקר ומניעת מוות פתאומי בתינוקות

הקשר בין עישון למוות בעריסה

מבוסס על מאמרם של חוקרים מאוניברסיטת בריסטול (Institute of Child Life and Health, University of Bristol, UK):

Fleming P., Blair PS.: Sudden Infant Death Syndrome and Parental Smoking, Early Human Development, Sep 2007

הקשר בין עישון למוות עריסה ידוע זה זמן רב. חוקרים מאוניברסיטת בריסטול ביקשו לברר את מידת ההשפעה של החשיפה לעישון לפני הלידה ואחריה על תינוקות, ולמעשה סקרו עשרים ואחד מחקרים בינלאומיים שפורסמו על הקשר בין עישון ומוות בעריסה. הם מצאו שתשע מתוך עשר אימהות שאיבדו תינוק ממוות בעריסה עישנו בזמן ההיריון. שיעור האימהות המעשנות ירד מ-30% ל-20%, אך שיעור תמותת התינוקות שנולדו לנשים שעישנו בזמן ההיריון עלה מ-57% ל-86%.

הסיבה למוות בעריסה עדיין אינה ידועה ולא ניתן לזהות קורבן עתידי, אך זוהו גורמי סיכון וניתן לנקוט אמצעים להפחתתם. גורם סיכון הוא גורם התנהגותי, סביבתי או אחר אשר מגביר את הסיכוי הסטטיסטי לתוצאה הבאה לידי ביטוי בבעיה רפואית כלשהי. זיהוי מדעי של קשר סטטיסטי בין גורם סיכון לתוצאה כמו מוות עריסה אינו מצביע בהכרח על קשר סיבתי.

הגורמים שזוהו כגורמי סיכון מרכזיים למוות בעריסה:

  • שינה על הבטן
  • עישון בסביבת התינוק (בזמן ההיריון ואחרי הלידה)
  • חימום יתר
  • שימוש במשטחי שינה רכים
  • שינה משותפת .

גורמים שזוהו כמפחיתים סיכון למוות בעריסה:

  • שינה בחדר ההורים
  • הנקה
  • שימוש במוצץ בהשכבה.

כבר ב-1992 זוהו שני גורמי סיכון עיקריים – שינה על הבטן ועישון. בעקבות הזיהוי החל קמפיין גדול שקרא להשכיב תינוקות על הגב. ההשפעה של הקמפיין הייתה גדולה, ואכן ניכרה ירידה מרשימה בתמותת תינוקות ממוות בעריסה, אך התופעה לא נעלמה. כיום, כאשר גורם הסיכון של שינה על הבטן פחת, עלתה מרכזיותו של העישון כגורם הסיכון והוא מופיע בסקרי אוכלוסיות כגורם הסיכון העיקרי למוות בעריסה.

לפי מחקר זה, עישון מגביר את הסיכון למוות בעריסה פי ארבע – נתון גבוה יותר ממה שהיה נהוג לחשוב עד כה. ויש קשר לכמות העישון שאליה נחשף העובר או התינוק: הסיכון עולה לפי חמש אצל אישה הרה שמעשנת עשרים סיגריות ביום. הסיכון של תינוק שנחשף לעישון במשך שמונה שעות ביום גדול פי שמונה מזה של תינוק שלא נחשף לעישון כלל. לפי הרופא הראשי של ארצות הברית, אין רמה בטוחה של חשיפה לעישון וגם חשיפה קצרה עלולה להזיק.

אמנם הנתונים של המחקר קשים, אך הם נושאים בחובם גם מסר חיובי: ניתן להפחית עוד את הסיכון! על ידי שמירת סביבת התינוק והנשים ההרות נקייה מעישון ניתן להפחית את הסיכון למוות בעריסה בכ-60% .

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב email
Email
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן