02-6666833 /  צרו קשר / Русский /العربية / עברית / English

עמותה ישראלית לחקר ומניעת מוות פתאומי בתינוקות

עמותה ישראלית לחקר ומניעת מוות פתאומי בתינוקות

לקראת שינה סלקו שמיכות חופשיות, כריות, נחשושים וצעצועים רכים

שמיכות הן אחת המתנות השכיחות ביותר שמביאים לתינוק חדש, ומסיבה טובה: הן יפות, רכות, נעימות למגע ויכולות לעבור עם התינוק ממקום למקום.

השמיכות מצוינות לשמירת חום גופו של התינוק אבל חשוב לדעת כי שמיכה במיטת תינוק שגילו פחות משנה מהווה גם סיכון לחנק ועלולה להגביר סיכון למוות עריסה.

לפי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים עריסת התינוק צריכה להיות ריקה מכל חפץ, לרבות שמיכות חופשיות, כריות, במפרים וצעצועי בד.

שימו לב :ניתן להשתמש  בשמיכות דקות המונחות  מתחת לבית השחי  ותחובות היטב מתחת למזרון או לחלופין בשק שינה תקני לתינוקות.

אם התינוק שלכם משתחרר מהשמיכה המהודקת לעיתים קרובות, הוא יימצא בסיכון שהשמיכה תכסה את ראשו ופניו  ותחסום מעבר האויר. במצב זה מומלץ להשתמש בשק שינה התואם לגיל למשקל ולטמפרטורה (ראו פוסט שקי שינה).

הורים רבים חוששים כי ללא שמיכה יהיה לתינוק קר, אבל כל עוד טמפרטורת החדר היא כמומלץ בארץ  – 22-23  מעלות צלסיוס והתינוק לבוש נכון  בתוך שק השינה (לרב שכבה אחת מספיקה) הוא ירגיש נוח ואין מה לדאוג. כמובן שיש לבדוק אם לא חם לו מידי או קר לו מידי על ידי מגע בבית החזה.

כאמור, הנחיות אלו תקפות עד גיל שנה. המחמירים גורסים כי יש לחכות עד גיל שנה וחצי ורק לאחר מכן, כשהסיכון לחנק פוחת, ניתן להשתמש בשמיכה . שמיכות עבות או כבדות לא מומלצות עד גיל 4 ומומלץ שהשמיכה תהיה קלה ותהיה עשויה מחומרים "נושמים" כמו כותנה או צמר דק.  שמיכה (מותאמת וניתנת בזמן) תורמת לתחושת הבטחון של התינוק והוא מרגיש בה מוגן.

כמו שהמלצנו בפוסט קודם, אין לכסות את עגלת התינוק בשעת טיול בשמיכה או אפילו בחיתול בד, הגורמים לעלייה מהירה בטמפרטורה וירידה בחמצן ומסכנים את התינוק, בכל ימות השנה ובמיוחד בימי הקיץ החמים.

ולסיכום: מאד מפתה לכסות את התינוק המתוק בשמיכה יפה וצבעונית. עשו זאת רק בזמן שהתינוק ער ותחת השגחה. לקראת שינה סלקו שמיכות חופשיות, כריות, נחשושים וצעצועים רכים מהמיטה, ושמרו על חום גוף התינוק בהתאם להמלצות שלעיל. כך תפחיתו משמעותית את הסיכון למוות בעריסה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב email
Email
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן