02-6666833 /  צרו קשר / Русский /العربية / עברית / English

עמותה ישראלית לחקר ומניעת מוות פתאומי בתינוקות

עמותה ישראלית לחקר ומניעת מוות פתאומי בתינוקות

שימוש במוניטור

מוניטורים "למניעת מוות בעריסה" הפכו פופולריים. אבל האם יעילותם מוכחת?

מדי שנה מתים בארצות הברית, על פי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן, כ -1,300 תינוקות מתסמונת מוות פתאומי של תינוקות, או SIDS. זהו גורם המוות העיקרי עבור תינוקות שנולדו ללא בעיה רפואית ידועה, שוכבים לישון בריאים אך אינם מתעוררים משנתם. מרביתם בני חודש עד 4 חודשים.

"תגובות האבל למוות כזה קשות במיוחד", אמר ריצ'רד גולדשטיין, רופא ילדים בבית החולים לילדים בבוסטון שעובד עם משפחות SIDS. " במיוחד מכיוון שמדובר בילדים קטנים ותלותיים ומכיוון שאין הסבר אמיתי לסיבת המוות."

למרות שהגורמים למוות בעריסה אינם מוסברים, הוכח כי ניתן לבצע פעולות מקטינות סיכון  ובראשן השכבת תינוקות לישון על גבם, סילוק כל חפץ מהעריסה, התאמת מזרן וטמפרטורה וגורמים נוספים עליהם עמדנו בפוסטים קודמים.

בשנים האחרונות פותחו מספר טכנולוגיות ניטור המציעות מעקב אחר תינוקות ישנים  וגילוי סימני מצוקה לבבית או נשימתית, שאמורות להציע אותות אזהרה להורים – ואף לאפשר להם להתערב במקרה הנדיר בו התינוק מגלה סימני מצוקה. אך האם יעילותם הוכחה?

מדענים ורופאים רבים טוענים כי טרם הוכחה יעילות המכשירים הללו,  המשווקים בהיקף נרחב, במניעת מוות בעריסה.  לטענת המתנגדים, אין די ראיות ליעילות המכשירים ואין ודאות שביכולתם למנוע את התופעה הקשה. בשנת 2016, האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים פרסמה הנחיות רשמיות לבטיחות שינה והמלצה להורים "לא להשתמש בצגים נשימתיים ביתיים כאסטרטגיה להפחתת הסיכון למוות בעריסה." מאז למיטב ידיעתנו לא נערך מחקר מדעי מבוסס שיאשר את יעילות המכשירים.

"החשש הוא שהורים יסמכו על המוניטור שרכשו, ויקפידו פחות על הפעולות הבסיסיות שהוכחו כיעילות ומפחיתות מוות בעריסה", אומרת ד"ר ענת שץ, יו"ר עמותת עתיד למניעת מוות בעריסה ורופאת ילדים מומחית לבעיות נשימה.

לעומתם, חסידי המכשירים הללו – בהם רופאי ילדים אחרים ונציגי חברות הניטור טוענים כי המתנגדים מסתמכים על מחקרים ישנים, שבדקו מכשירים מהדור הישן, וכי לא ניתן לקבוע באמצעותם כי אמצעי הניטור החדשים אינם יעילים.  לטענתם עד כה לא ידוע על תינוקות שחוברו למוניטורים כאלה ומתו בשנתם. אחד מהם הוא ד"ר גארי פריד מאטלנטה, שבדק 8,000 ילדים שסבלו מדום נשימה בשינה. הם שוחררו לביתם עם מוניטור המתריע על הפסקת נשימה. מספר מקרי מוות בעריסה בקבוצה זו היה נמוך משיעורם באוכלוסייה הכללית.  5 מהם מתו בשנתם, אך רק אחד היה מחובר למכשיר. "אם תינוק אינו נושם משך 30 שניות אני רוצה לדעת זאת, במיוחד אם מדובר בתינוקו שלי" מסכם ד"ר פריד.

אז מה עושים? והאם הורים שאינם רוכשים מוניטור מסכנים את תינוקם? נכון להיום, אין מחקר הקובע חד משמעית את יעילות המכשירים. "גם אם התקנתם מכשיר ניטור לתינוק, הקפידו על כל הכללים", אומר ד"ר ענת שץ. "הושבת התינוק בכיסא בטיחות ברכב לא משחררת את הנהג מציות לכל כללי התנועה, והתקנת מוניטור אינה משחררת מהקפדה על כל הכללים וההמלצות למניעת מוות בעריסה. יחד עם זאת, אם הפעלת מוניטור כאמצעי נוסף, כשהתינוק בקרבתכם, תאפשר לכם לישון טוב יותר – תשקלו זאת בחיוב.

.

.

 

 

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב email
Email
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן