02-6666833 /  צרו קשר / Русский /العربية / עברית / English

עמותה ישראלית לחקר ומניעת מוות פתאומי בתינוקות

עמותה ישראלית לחקר ומניעת מוות פתאומי בתינוקות

  תינוק חדש – מתנה שיש לעטוף? 

אימהות רבות מתלבטות בשאלה אם מומלץ "לעטוף" את תינוקן לפני השינה. זו שאלה מעניינת, והדעות על כך חלוקות .

בשנים האחרונות נערכו כמה מחקרים על עיטוף – אך תוצאותיהם היו סותרות. שיעור נמוך של מוות בעריסה באוכלוסיות שבהן נהוג לעטוף תינוקות הוביל חוקרים לחשוב שייתכן ויש בכך גורם מגן, משום שראש התינוק גלוי ואין חשש לחנק, וכן משום שהעיטוף מונע התהפכות מהגב לבטן. מחקרים אחרים הראו שעיטוף משפיע לרעה על מנגנון ההתעוררות של תינוקות – מנגנון הקשור למוות בעריסה.

מחקר שנערך בבריטניה הראה כי החל מאמצע שנות התשעים של המאה ה-20, אחוז התינוקות שנעטפו היה גבוה יותר בקרב תינוקות שנפטרו ממוות עריסה בלילה שקדם למוות לעומת קבוצת ביקורת. הארגון העולמי לא נקט עמדה חד משמעית בנושא.

הורים רבים סבורים שעטוף גורם לתינוק  להיות רגוע ולישון יותר שעות, אך עיטוף, ובעיקר הדוק  שלא על פי כללים, עלול להיות מסוכן. הוא עלול לפגוע בהתפתחות פרקי הירך ובכלל בהתפתחות המוטורית.

אם בכל זאת בחרתם בעיטוף, יש להקפיד על הכללים הבאים:

מתחילים סמוך ללידה. בצורה זהירה. אין להתחיל לעטוף בגיל מאוחר יותר תינוק שלא הורגל לכך מלכתחילה, כי אז הסיכון למוות עריסה עולה עוד יותר. חשוב לידע כל מטפל בתינוק כיצד הורגל התינוק לישון בביתו.

יש להשתמש בחומר קל, טבעי ונושם כמו כותנה למניעת חימום יתר.

תינוק עטוף אינו זקוק לעתים לשכבות לבוש נוספות. יש להימנע מחימום יתר!

יש להקפיד על עטיפה לא לוחצת, הדרך הבטוחה ביותר היא לוודא כי רואים קיומן של תנועות בית חזה חופשיות ותנועה חופשית של הירכיים. יש לעטוף מתחת לקו הצוואר.

רב רופאי הילדים ממליצים לחדול מעטוף כשמבחינים שהתינוק פעיל יותר בתנועותיו ולרב סביב גיל חודשיים.

ד"ר ענת שץ יו"ר עמותת עתיד ממליצה: אם רוצים ליצור סביבת שינה רגועה, עדיף להיעזר בשק שינה – שמעודד שכיבה על הגב ובמקביל מאפשר יותר חופשיות בתנועות הגפיים.

בעת השימוש בשק שינה חשוב להקפיד על התאמת מפתח הצוואר לגודל התינוק (למשקלו) על מנת למנוע כיסוי פני התינוק . (ראו פוסט קודם בנושא)

הכי חשוב -להקפיד להשכיב תינוק על הגב בכל שינה ולשמור על  כל כללי הזהירות לשמירת סביבת שינה בטוחה לתינוק !

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב email
Email
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן